7 Adımda Chrome Uzantılarının Güvenliği Nasıl Kontrol Edilir?

Son yılların en çok kullanılan tarayıcısı Google Chrome,her ne kadar gelişmişte olsa bazen uzantılar yüzünden kullanıcılarına sıkıntılar yaratabiliyor.Öyle ki Statcounter.com'a göre Chrome, Haziran 2018'den itibaren tüm platformlarda pazar payının yaklaşık yüzde 60'ını içine alan gerçek bir tarayıcı standardı haline geldi.

Hızının, kullanım kolaylığının,temiz arayüzünün ve güvenliğinin yanı sıra, Google Chrome'un ana satış noktalarından biri de,neredeyse her alanı ve ihtiyacı kapsayan on binlerce uzantının geniş cephaneliği olması.Bunların kullanımı kolaydır ve sizi zorlamaz.

Chrome Uzantıları Nedir?

Chrome uzantıları, Google Chrome’da bulunan küçük uygulamalardır. Tekrar eden görevleri otomatikleştirebilir veya Google Chrome'un geniş yeteneklerine belirli işlevler ekleyebilirler. Chrome uzantıları, HTML, JavaScript ve CSS gibi web teknolojileri üzerine kurulmuştur. Bu, geliştiriciler veya hobi kodlayıcılar için giriş bariyerini azaltır ve nispeten az varlık ve kaynak ile uzantıları yazmalarını sağlar.

Chrome Uzantıları Neden Tehlikeli Olabilir?

Chrome uzantıları,tarayıcınızda bulunan küçük eklenti uygulamalarıdır. Bu nedenle, ziyaret ettiğiniz web siteleri, bu web sitelerinin içeriği, formlara girdiğiniz (örn. Şifreler) ve daha fazlası gibi, tarayıcınızdaki tüm verilerinize tam olarak erişebilirler.

Google, Chrome Web Mağazası'na gönderilen her Chrome uzantısını tararken,ağda gezen bazı kötü amaçlı kullanıcılar da vardır ve işler yeterince kötü değilse, Google Chrome,uzantıların online yükleme API'si denilen bir şey aracılığıyla üçüncü taraf web sitelerinden yüklenmesine izin verir.İşte bu 3.taraf websitelerinden yüklenen uzantılar bazen zararlı olabiliyor.İyi haber;Aralık 2018'den itibaren bu API sistemi aşamalı olarak kaldırılacak.

Ama bütün hikaye bu değil. Chrome uzantıları otomatik olarak güncellenir. Bu nedenle, gerekli önlemleri alsanız ve kurmadan önce araştırmanızı yapsanız bile,uzantı daha sonraki bir aşamada kötü hale çevrilebilir veya geliştirici, uzantılarını başka bir şirkete satabilir.


Sonuç olarak, kurulduktan sonra bile bir eklentiyi tehlikeli hale getirebilecek pek çok senaryo vardır. Bu nedenle, yalnızca yükleme yaparken değil, yüklendikten sonra da Chrome uzantılarınıza dikkat etmeniz gerekir.

Zararlı Uzantılardan Nasıl Korunabiliriz?

- Sahte bir Chrome profili oluşturarak uzantıları önceden test edebilirsiniz.

- Chrome Web Mağazası'nın dışında 3.taraf yerlerden asla uzantı yüklemeyin.

- Doğru uzantıyı yüklediğinizden emin olun.

- Uzantının açıklamasını ve gizlilik politikasını dikkatlice okuyun.

- Uzantı web sitesini ve kullanıcı numarasını kontrol edin.

- Uzantının yorumlarını okumakta işe yarayabilir.

- En son uzantıyı yüklerken izinlerini kontrol edin.
7 Adımda Chrome Uzantılarının Güvenliği Nasıl Kontrol Edilir? 7 Adımda Chrome Uzantılarının Güvenliği Nasıl Kontrol Edilir? Reviewed byAlihan Demirdaşon 15 Temmuz Rating:5

Hiç yorum yok

Foto�raf��l�k

a